Perforacja blachy – na czym polega?
Perforowanie blach polega na wykonywaniu w nich otworów o określonym kształcie i położeniu. Ma to szerokie zastosowanie w przemyśle. Perforacja umożliwia obniżenie wagi konstrukcji, ułatwia wymianę powietrza pomiędzy źródłem ciepła i otoczeniem, a także poprawia wentylację oraz realizację wielu innych celów technologicznych. Jak perforuje się blachy stalowe i gdzie można je zastosować?
Co to jest perforacja?
Perforacja to proces wykonywania otworów. W przypadku produkcji elementów stalowych perforacja blach polega na utworzeniu siatki otworów o określonym kształcie i zagęszczeniu na arkuszu blachy. Perforowane blachy określa się na rynku także jako blachy ażurowe lub otworowane.
Takie blachy stosuje się do produkcji elementów wentylacyjnych czy chłodzących. Są też wykorzystywane jak sita i inne technologiczne elementy funkcjonalne. Arkusze blach ażurowych mają też szerokie zastosowanie w budownictwie, produkcji wyposażenia wnętrz i mebli oraz jako elementy wykończeniowe.
Sam proces perforacji może być realizowany na kilka sposobów. Wszystko zależy od rodzaju materiału, w którym mają zostać wykonane otwory, jego grubości, kształtu otworów oraz przeznaczeniu wyrobu. Otworowanie można wykonać na maszynach CNC w procesie wiercenia, frezowania lub cięcia laserem. W przypadku produkcji wielkoseryjnej lepszym rozwiązaniem może okazać się jednak wykrawanie otworów na prasach.
Perforowanie blachy – jak to się robi?
Perforacja blach na prasach polega na wykrawaniu otworów w odpowiednio przygotowanych formatkach. W Krakowie perforację blach można wykonać na prasach szeroko perforujących, rzędowych oraz rewolwerowych. Prasa wyposażona w odpowiednie narzędzie naciska na formatkę z odpowiednią siłą i wykrawa w niej otwory o określonym kształcie i ułożeniu.
Alternatywą dla produkcji blach perforowanych na prasach jest perforowanie formatek we wspomnianych już procesach wiercenia, frezowania lub przy zastosowaniu technik laserowych. Metodę wykonania otworów dobiera się do przeznaczenia wyrobu, rodzaju materiału i ilości produkowanych blach.
Wybór metody perforacji zależy też od oczekiwań co do wielkości i kształtu otworów. Szybkie wykrawanie na prasach ma swoje ograniczenia i może okazać się nieskuteczne przy perforacji otworami o skomplikowanym kształcie.
Otworowane blachy w naszym zakładzie w Krakowie mogą być dodatkowo gięte lub zwijane, co ma duży wpływ na kształt gotowego wyrobu produkowanego z blach tego typu. Pozwala to na stosowanie ich w wielu gałęziach przemysłu – zarówno jako elementy konstrukcji, jak i jako elementy ozdobne.
Zastosowanie blach perforowanych
Jak wynika z powyższego, blachy otworowane znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Perforacja umożliwia przepływ powietrza, cieczy oraz drobnych elementów o określonej wielkości i kształcie. Tak przygotowane blachy można stosować jako kratki wentylacyjne, sita czy obudowy jednostek napędowych lub innych elementów maszyn, które wymagają skutecznego chłodzenia.
Warto jednak podkreślić, że perforacja pozwala uzyskać także interesujący efekt stylistyczny, co powoduje, że ażurowe formatki są stosowane w meblarstwie, wykończeniach wnętrz oraz jako zewnętrzne ozdobne elementy budynków i budowli. Wykonuje się z nich balustrady, elementy elewacji, podesty i schody.
Perforowane blachy wykorzystuje się również do produkcji ozdobnych elementów wyposażenia stosowanego we wnętrzach oraz na zewnątrz budynków. Produkuje się z nich ozdobne obudowy na kosze na śmieci, kojce dla zwierząt, większe wiaty śmietnikowe czy ażurowe ściany wiat lub carportów. Technologia produkcji pozwala dobrać odpowiedni arkusz i formatkę do każdego zastosowania. Nasz zakład wykonuje perforację blach według projektu klienta.
Blacha z powłoką antykondensacyjną – czym się charakteryzuje?
Projektując altanę lub garaż o konstrukcji blaszanej, musisz wziąć pod uwagę wpływ klimatu zewnętrznego. Zimą wzrasta różnica temperatur między dniem a nocą, co prowadzi do gromadzenia się tzw. wody kondensacyjnej. Długotrwała ekspozycja na nią przekłada się na skrócenie żywotność budynku i wpływa negatywnie na jego użytkowanie. Rozwiązaniem jest blacha z filcem i powłoką antykondensacyjną. Warto jednak pomyśleć o niej jeszcze podczas projektowania garażu, bowiem koszt przeróbek na późniejszym etapie […]
Garaż blaszany z używanej blachy – czy takie rozwiązanie ma sens?
Blacha trapezowa dzięki swojej wszechstronności znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Doskonale sprawdza się jako pokrycie dachowe i elewacyjne dla małych obiektów (jak garaże, zadaszenia czy altany). Najbardziej pożądaną cechą blachy jest odporność na korozję w zmiennych warunkach oraz podatność na formowanie. Stal, w tym także blacha, odegrała znaczącą rolę w postępie technologicznym w epoce industrialnej. Także i dzisiaj napędza ona innowacje – co roku na świecie produkuje się […]
Garaż blaszany a murowany? Różnie między garażami
Garaże mogą być budowane z różnych materiałów. Tradycyjnym wyborem są cegły, które zapewniają stabilną konstrukcję na lata. Coraz częściej garaże powstają jednak z metalowych elementów. Jakie są różnice pomiędzy tymi budynkami? Który z nich sprawdzi się najlepiej?