Na czym najlepiej postawić garaż blaszany?
Garaż blaszany to jeden prostszych sposobów na zapewnienie sobie suchego miejsca parkingowego lub dodatkowej przestrzeni na przechowywanie. Montaż garażu jest prosty i zajmuje znacznie mniej czasu niż budowa jakiejkolwiek innej konstrukcji. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że garaże są oferowane w kompletnych zestawach. Wystarczy odebrać przesyłkę i można zabierać się do montażu.
Jednak zanim do niego przystąpimy, warto jeszcze zastanowić się, gdzie postawić swój garaż. Podłoże trzeba przygotować przed zmontowaniem konstrukcji. Montaż garażu na wylewce czy fundamencie wydaje się optymalnym rozwiązaniem, jednak czasami inwestycja w solidną posadzkę i ławę fundamentową może wydawać się nieco na wyrost. W takim przypadku można ustawić garaż na bloczkach lub płytach. Wystarczy do tego kilka bloczków. Można też zastosować niewielkie pale fundamentowe murowane we własnym zakresie. Co jeszcze warto wiedzieć o sposobach przygotowywania podłoża pod garaż blaszany?
Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany – na co zwrócić uwagę?
Przygotowanie podłoża pod garaż wymaga jego wyrównania i utwardzenia w miejscach podparcia konstrukcji. Zakres prac przygotowawczych zależy od wybranego rozwiązania. Najczęściej stosowane to garaż na bloczkach, fundament, kostka lub wylewka. Wpływ na decyzję użytkownika w tym zakresie mogą mieć czynniki takie jak:
- planowany okres eksploatacji,
- przeznaczenie garażu,
- oczekiwania użytkownika co do jego funkcjonalności,
- budżet na realizację inwestycji,
- czas realizacji.
Przeznaczenie garażu
Tymczasowy garaż na placu budowy można postawić na wspomnianych już bloczkach lub płytach. Dobrym rozwiązaniem w takich konstrukcjach może okazać się również ułożenie posadzki z płyt betonowych na podsypce. To funkcjonalne rozwiązanie, które ułatwia eksploatację garażu. Konstrukcje montowane na stałe warto jednak postawić na płycie z kostki brukowej lub na wylewce czy fundamencie.
Czas realizacji
Rozwiązania dedykowane jako tymczasowe mają dodatkową zaletę – są proste do wykonania, co minimalizuje czas realizacji inwestycji i jej koszt. Dokładnie tak jest w przypadku garaży blaszanych stawianych na bloczkach bezpośrednio na gruncie. Niektóre okazują się wystarczające do użytkowania jako garaż dodatkowy lub docelowy w długim okresie. Jeśli jednak chcesz zamontować garaż na stałe, musisz dobrze przygotować się do jego eksploatacji – w tym celu konieczny będzie solidny fundament lub wylewka.
Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany?
Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, trzeba wyrównać i wypoziomować podłoże. W przypadku garaży stawianych na gruncie wystarczy trochę podsypki pod bloczki lub pale fundamentowe. Podsypkę można też zastosować pod tymczasową posadzkę z płyt. Garaże na kostce brukowej, fundamencie i wylewce to już bardziej angażujący projekt. Wymagają one zaawansowanych działań przygotowawczych, co pochłania więcej zasobów i czasu.
Podłoże pod garaż blaszany – co wybrać?
Wybór podłoża pod garaż blaszany zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę trzeba wziąć potrzeby użytkownika. W przypadku osób zamierzających korzystać z garażu tymczasowo wystarczającym rozwiązaniem okażą się bloczki. Planując montaż garażu blaszanego na stałe, np. jako garażu samochodowego, lepiej zainwestować w solidną posadzkę, czyli kostkę lub wylewkę.
- Wylewka pod garaż blaszany – to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli wygodnie korzystać z garażu latami. Dzięki wylewce blaszany garaż oferuje praktycznie taką samą funkcjonalność jak konstrukcja tradycyjna.
- Fundament pod garaż blaszany – to również doskonałe rozwiązanie, które pozwala dobrze podeprzeć konstrukcję i stanowi doskonałą bazę do kotwienia. Proste do wykonania i tanie fundamenty palowe mogą okazać się interesującą alternatywą także dla osób planujących postawienie garażu na bloczkach na gruncie.
- Garaż blaszany na gruncie – podparty bloczkami jest rozwiązaniem stosowanym głównie tymczasowo. Okazuje się jednak, że dobrze osadzony i zakotwiczony garaż blaszany na bloczkach może być funkcjonalny i spełniać swoją funkcję w długim okresie.
Fundament pod garaż blaszany
Planując długą eksploatację garażu blaszanego, warto zdecydować się na solidne podłoże, które pozwoli optymalnie podeprzeć i zakotwiczyć konstrukcję stalową. Jednym z lepszych rozwiązań jest budowa tradycyjnego fundamentu pod garaż. Solidna ława fundamentowa sprawdza się w takim przypadku idealnie. Fundament pod garaż warto uzupełnić o wylewkę, która będzie pełnić funkcję posadzki. W razie potrzeby wykonanie wylewki można odłożyć w czasie albo zdecydować się na montaż innego rodzaju posadzki. Szukając oszczędności, można natomiast zdecydować się na pale fundamentowe. Rozstawia się ja dokładnie tak jak bloczki pod garaż, ale z uwagi na trwałe połączenia z gruntem stanowią znacznie lepszą bazę dla kotew i solidne zabezpieczenie przed wiatrem.
Wylewka pod garaż blaszany
Dobrym rozwiązaniem jest montaż garażu na wylewce betonowej. Wymaga to dość kosztownych i angażujących przygotowań, ale niesie ze sobą wiele korzyści.
- Można kotwić garaż bezpośrednio do wylewki – jeśli zostanie ona dobrze wykonana, to będzie idealnym podłożem i podparciem dla garażu blaszanego. Umożliwia to też kotwienie go bezpośrednio do posadzki, co zapewnia idealną sztywność lekkiej konstrukcji.
- Solidność posadzki garażowej to dodatkowa zaleta tego rodzaju podłoża. Równa i trwała podstawa ułatwia eksploatację garażu i podnosi jego ergonomię.
- Odporność na uszkodzenia i wysokie obciążenia – mocna, gruba wylewka pod garaż blaszany będzie wytrzymała i odporna na obciążenie. Wylewka to doskonałe rozwiązanie w przypadku garaży blaszanych montowanych na stałe, np. jako garaży samochodowych lub magazynowych.
Garaż blaszany na gruncie
Jedną z większych zalet garaży blaszanych jest możliwość postawienia ich wręcz bezpośrednio na gruncie. To doskonałe rozwiązanie na czas budowy, które coraz częściej okazuje się wystarczające także do wielu innych zastosowań. Ustawienie garażu na gruncie do minimum ogranicza koszt i czas realizacji inwestycji – co dla wielu jest ważnym argumentem przemawiającym za wyborem tego rozwiązania. Co zrobić, aby postawić garaż na gruncie? Wystarczy podeprzeć jego konstrukcję odpowiednio rozstawionymi i wypoziomowanymi bloczkami, a potem ją do nich zakotwić. Trzeba też pamiętać o szczelinach pomiędzy podłożem a dolną krawędzią konstrukcji – lepiej je zabezpieczyć, szczególnie w regionach, w których występują porywiste wiatry.
Garaż blaszany czy wiata garażowa – co wybrać?
Wielu osobom brakuje bezpiecznego miejsca do przechowywania samochodu, narzędzi ogrodowych i nieużywanych przedmiotów. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest wybranie obiektów blaszanych. Co sprawdzi się lepiej – garaż blaszany czy wiata?
Na czym najlepiej postawić garaż blaszany?
Garaż blaszany to jeden prostszych sposobów na zapewnienie sobie suchego miejsca parkingowego lub dodatkowej przestrzeni na przechowywanie. Montaż garażu jest prosty i zajmuje znacznie mniej czasu niż budowa jakiejkolwiek innej konstrukcji. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że garaże są oferowane w kompletnych zestawach. Wystarczy odebrać przesyłkę i można zabierać się do montażu.
Pomysły na aranżację garażu blaszanego
Jak urządzić garaż blaszany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które szukają pomysłu na garaż dla siebie. Aby w pełni wykorzystać potencjał blaszaka, trzeba zastanowić się nad tym, jak ma być użytkowany i pod tym kątem dobrać poszczególne elementy, takie jak podłoże, kolor, drzwi lub wrota. Warto zwrócić też uwagę na inne ważne elementy, takie jak ochrona przed kondensacją, odpowiednia wentylacja i możliwość ocieplenia.