Garaż blaszany jako bezpieczne miejsce przechowywania sprzętu sportowego
Garaż blaszany to miejsce, w którym można przechowywać zarówno samochody, jak i inne przedmioty używane w ogrodzie czy gospodarstwie domowym. Taki obiekt powstaje bardzo szybko, a klient może samodzielnie decydować o jego wymiarach, wyglądzie czy dodatkowych udogodnieniach. Dlaczego warto przechowywać sprzęt sportowy w garażu blaszanym?
Temperatura we wnętrzu garażu blaszanego
Metal jest materiałem, który bardzo dobrze przewodzi ciepło. Oznacza to, że w sezonie letnim we wnętrzu garażu jest bardzo ciepło, a w zimowym – dość zimno. Takie wahania temperatury negatywnie wpływają na delikatniejsze przedmioty, w tym sprzęt sportowy. Dlatego wiele osób decyduje się na dodatkowe ocieplenie swojego garażu. Ten krok pozwala zachować stałą temperaturę zarówno latem, jak i zimą. To ważne nie tylko wtedy, gdy w obiekcie mają być przechowywane różne przedmioty, lecz także w sytuacji, kiedy garaż ma pełnić funkcję pracowni lub warsztatu.
Wilgotność w garażu blaszanym
W przypadku sprzętu sportowego ogromne znaczenie ma nie tylko temperatura, ale i wilgotność. Woda znajdująca się w powietrzu w zbyt dużych ilościach mogłaby osadzać się na metalowych elementach sprzętu sportowego, powodując ich rdzewienie. Dlatego we współczesnych garażach blaszanych montuje się systemy wentylacji. Pozwalają zachować optymalne warunki w garażu.
Jaki sprzęt sportowy można przechowywać w garażu?
Pomieszczenie gospodarcze blaszane zwykle jest wykorzystywane jako miejsce do przechowywania rowerów, hulajnóg, desek snowboardowych i surfingowych, nart, kajaków i innych sprzętów sportowych, które nie powinny być trzymane na świeżym powietrzu przez cały rok. W garażu panują warunki, które pozwalają na schowanie ich przed deszczem, promieniowaniem słonecznym czy mrozem. Co więcej, wiele z nich, jak np. rowery czy hulajnogi, może być przechowywanych razem z samochodem. Garaże blaszane zwykle projektuje się w taki sposób, by oprócz pojazdu w środku zmieściły się też inne przedmioty.
Garaż blaszany można wyposażyć także w meble. Szafy z półkami i szufladami pozwalają na posegregowanie drobnych akcesoriów niezbędnych do używania sprzętu sportowego. W szafkach i szufladach można przechowywać ochraniacze na rower i rolki, dodatkowe oświetlenie, obuwie sportowe czy mocowania do desek snowboardowych.
Garaż blaszany z pomieszczeniem gospodarczym
Ciekawą propozycją jest też garaż blaszany z pomieszczeniem gospodarczym. W takim budynku miejsce do przechowywania samochodu jest oddzielone od tej, w której znajduje się sprzęt sportowy i inne przedmioty. To wybór idealny przede wszystkim w większych obiektach jak np. garaże dwustanowiskowe. Podzielenie przestrzeni na dwie mniejsze części pozwala zachować większy porządek. Umożliwia również osłonięcie sprzętu sportowego przed wilgocią pochodzącą z topiącego się śniegu, który zalega na oponach lub podwoziu samochodu.
Garaż blaszany z pomieszczeniem gospodarczym musi zostać wyposażony w dodatkowe drzwi, a w razie potrzeby – także okna. Jego montaż jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku mniejszych konstrukcji. Jednak sprawdzi się doskonale w sytuacji, gdy na danej posesji nie ma piwnicy, a użytkownikowi zależy na stworzeniu dodatkowego uporządkowanego miejsca na przechowywanie swoich rzeczy. To ciekawa alternatywa dla osobnego domku narzędziowego.
Bezpieczeństwo przechowywania sprzętu w garażu blaszanym
Współczesne pomieszczenia gospodarcze blaszane są projektowane w taki sposób, by możliwe było zachowanie bezpieczeństwa przechowywanych przedmiotów. Zwykle wyposaża się je w bramy, które zapewniają możliwość wprowadzenia samochodu. Są zabezpieczane kłódką lub zamkiem. Garaże blaszane są też kotwiczone – przytwierdzane na stałe do betonowego podłoża. Nie trzeba martwić się, że ulegną zniszczeniu lub przesuną się pod wpływem silnego wiatru.
Kotwienie garażu blaszanego – czy to konieczne?
Kotwienie lekkich garaży blaszanych pozwala trwale połączyć je z elementami wspierającymi ich konstrukcję niezależnie od tego czy garaż jest ustawiany na bloczkach na gruncie, czy na uprzednio przygotowanym fundamencie. Kilka dobrze dobranych kotew może zabezpieczyć konstrukcję przed porywistym wiatrem i zapewnić jej odpowiednią stabilność.
Jak samodzielnie zbudować garaż blaszany?
Jeśli posiadasz samochód, motocykl lub inny pojazd, który chcesz chronić przed czynnikami zewnętrznymi, zapewne zastanawiasz się, jak zbudować garaż blaszany. Obecnie ceny drewna i cegieł są niebotyczne, dlatego blaszak stanowi świetną, ekonomiczną alternatywę, która mieści się w budżecie większości osób. Abyś mógł samemu zrobić garaż blaszak, powinieneś dysponować odpowiednią wiedzą oraz stosownymi umiejętnościami. Samodzielna budowa garażu powinna też bazować na wcześniej […]
Jakie są najnowsze wzornictwa i trendy w garażach blaszanych?
Garaże blaszane kojarzą się z prostymi, srebrnymi konstrukcjami w kształcie prostopadłościanu. Obecnie jednak istnieją rozwiązania, które pozwalają na przygotowanie stylowych obiektów z blachy. Jakie są ostatnie trendy w projektowaniu garażów blaszanych? Czym cechują się współczesne obiekty tego typu?