Garaż blaszany a murowany? Różnie między garażami
Garaże mogą być budowane z różnych materiałów. Tradycyjnym wyborem są cegły, które zapewniają stabilną konstrukcję na lata. Coraz częściej garaże powstają jednak z metalowych elementów. Jakie są różnice pomiędzy tymi budynkami? Który z nich sprawdzi się najlepiej?
Cena budowy garażu blaszanego i murowanego
Garaż na samochód wykonany z blachy zwykle jest tańszy niż budynek murowany. Wynika to nie tylko z cen materiałów, lecz także nakładu pracy niezbędnego do wzniesienia obiektu. Pomieszczenia z gotowych dużych metalowych elementów zwykle powstają zdecydowanie szybciej. Układanie kolejnych cegieł wiąże się z koniecznością zastosowania preparatów, które wymagają czasu, by mogły zaschnąć i zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji.
Szybkość montażu garażu blaszanego i murowanego
Garaż murowany buduje się znacznie dłużej niż ten z metalowych blach – prefabrykowane elementy wystarczy jedynie połączyć. Takie prace trwają zwykle zaledwie kilka godzin, w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji. Znaczenie ma to, czy powierzchnia została odpowiednio przygotowana.
Budowa garażu murowanego trwa zwykle kilka tygodni. Taki krok wymaga też zgłoszenia chęci postawienia danej konstrukcji, a w sytuacji, gdy obiekt przekracza konkretną powierzchnię – uzyskania pozwolenia na budowę. Załatwianie wspomnianych formalności bywa czasochłonne. Istnieje też ryzyko uzyskania odmowy.
Wytrzymałość garaży murowanych i blaszanych
Garaże murowane zwykle uchodzą za te znacznie bardziej wytrzymałe i stabilne. To konstrukcje, które potrafią przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat użytkowania. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, jednak warto wyposażyć je w systemy wentylacji, które zapobiegną zawilgoceniu ścian od wnętrza.
Garaż blaszany ma znacznie cieńsze ściany niż obiekty murowane. Nie oznacza to jednak, że jest mniej trwały. Współczesne budynki tego typu tworzy się z jakościowego metalu, odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Mogą być one wykorzystywane także w miejscach, w których panuje silne nasłonecznienie i pojawia się wilgoć. Garaże blaszane są bowiem odporne na rozwój korozji.
Mobilność garaży blaszanych i murowanych
Garaże murowane nie są mobilne. Mogą być wykorzystywane jedynie w miejscu, w którym zostały umieszczone za pierwszym razem. W przypadku modeli blaszanych jest nieco inaczej. Powstają one z gotowych, dużych elementów metalowych. Ich montaż trwa zaledwie kilka godzin, podobnie jak demontaż. Oznacza to, że garaż może zmienić swoją lokalizację już w ciągu paru dni. To dobre rozwiązanie w miejscach, w których konstrukcja ma być wykorzystywana tymczasowo. Z tego powodu garaże blaszane pojawiają się m.in. na placach budowy.
Estetyka garaży blaszanych i murowanych
Nie bez znaczenia jest też estetyka garaży blaszanych i murowanych. Klasyczne konstrukcje metalowe prezentują się zwykle dość surowo – są srebrne, o prostych kształtach. Obecnie istnieją jednak technologie, które pozwalają na stworzenie dekoracyjnych obiektów blaszanych. Garaże premium przypominają budynku pokryte naturalnym drewnem. Prezentują się bardzo estetycznie, dopełniając inne obiekty znajdujące się na terenie nieruchomości. Są znakomitym wyborem w sytuacji, gdy użytkownik planuje korzystać z konstrukcji przez dłuższy czas i zależy mu na jej wyglądzie.
Garaże murowane z założenia są dość estetyczne, ponieważ ich elewację można pokryć farbą, kamieniem, drewnem czy blachą. Często są dopasowywane wyglądem do stylistyki głównego budynku znajdującego się na posesji. Ich wykończenie bywa czasochłonne, zwłaszcza w porównaniu do konstrukcji blaszanych, które powstają z gotowych elementów. Wyroby blaszane są bowiem wytwarzane w zakładzie produkcyjnym, a na posesję trafiają w swojej docelowej formie – wystarczy jedynie połączyć je ze sobą.
Jaki garaż wybrać – murowany czy blaszany?
Tani garaż murowany sprawdzi się w sytuacji, gdy zależy Ci na dużej stabilności konstrukcji i jej idealnym dopasowaniem do innych budynków znajdujących się na posesji. Na taki obiekt mogą pozwolić sobie osoby, które mają czas i nie planują zmieniać lokalizacji garażu w późniejszym czasie. Garaż murowany pozwala na zastosowanie dowolnych materiałów, zgodnie z własnymi potrzebami. Co więcej, we wnętrzu takiej konstrukcji panuje zwykle stała temperatura, co jest ważne zwłaszcza w sezonie zimowym.
Jeśli chodzi o garaż blaszany, opinie są pozytywne zwłaszcza wśród osób, którym zależy na mobilności. Takie konstrukcje można łatwo demontować i montować w różnych miejscach. Są tańsze i pozwalają na znacznie szybsze wzniesienie, niż ma to miejsce w przypadku obiektów murowanych. Mogą być stosowane przez wiele lat, a także tymczasowo – na budowach, w gospodarstwach rolnych czy zakładach przemysłowych. Blacha często jest też wykorzystywana do budowy garaży szeregowych, zajmujących dużą powierzchnię.
Wybór odpowiedniego garażu na samochód czy inne przedmioty zależy głównie od własnych preferencji, dostępnego czasu i budżetu. Przed zdecydowaniem się na dane rozwiązanie warto przeanalizować jego wady i zalety.
Jakie są najnowsze wzornictwa i trendy w garażach blaszanych?
Garaże blaszane kojarzą się z prostymi, srebrnymi konstrukcjami w kształcie prostopadłościanu. Obecnie jednak istnieją rozwiązania, które pozwalają na przygotowanie stylowych obiektów z blachy. Jakie są ostatnie trendy w projektowaniu garażów blaszanych? Czym cechują się współczesne obiekty tego typu?
Garaż blaszany na raty — czy to dobre rozwiązanie?
Nie każdy może pozwolić sobie na jednorazowe sfinansowanie zakupu garażu blaszanego. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być zakup garażu blaszanego na raty.
Jak przygotować teren pod garaż?
Marzysz o własnym garażu, który ochroni samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? Zanim przystąpisz do montażu wymarzonego blaszaka, musisz odpowiednio przygotować teren. W tym artykule podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak zrobić to krok po kroku.