Co zrobić, by garaż blaszany nie nagrzewał się latem?
Garaże blaszane są wykorzystywane zarówno jako przestrzeń do przechowywania narzędzi ogrodowych, jak i warsztaty, pracownie czy magazyny. Latem w ich wnętrzu panuje wysoka temperatura. Jak uchronić garaż blaszany przed nagrzewaniem się od promieni słonecznych?
Co zrobić, żeby blaszak się nie nagrzewał?
Istnieje wiele sposobów, które pozwalają na ograniczenie nagrzewania się garażu blaszanego w sezonie letnim. Większość z nich trzeba wdrożyć już na etapie projektowania takiego obiektu. Na tempo nagrzewania się garażu z blachy wpływają takie czynniki, jak:
- kolor blachy – najszybciej nagrzewają się elementy w ciemnych kolorach. Z tego powodu osoby, którym zależy na zachowaniu niskiej temperatury we wnętrzu obiektu, powinny postawić na blachę beżową, białą lub jasnoszarą. Takie rozwiązanie pozwala na ochłodzenie obiektu nawet o kilka stopni Celsjusza;
- wentylacja w garażu blaszanym – garaż powinien być wyposażony w kratkę wentylacyjną. W przypadku bardziej zaawansowanych konstrukcji, które mają być eksploatowane przez lata, dobrym pomysłem jest też postawienie na systemy elektryczne. Wentylacja pozwala na szybkie wywiewanie ciepłego powietrza i zastępowanie go chłodnym. Umożliwia też pozbycie się szkodliwych zapachów, co ma znaczenie, zwłaszcza gdy w garażu planujesz stworzyć warsztat lub miejsce na samochód;
- termoizolacja – standardowe garaże blaszane nie są ocieplane. Istnieje jednak możliwość zastosowania warstwy izolacyjnej, która pozwoli na zachowanie odpowiedniej temperatury zarówno zimą, jak i latem. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się piankę PUR lub filc antykondensacyjny. Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianu, który można umieścić także na suficie.
Wybierając garaż blaszany jednostanowiskowy lub dwustanowiskowy, warto skonsultować się ze specjalistami. Pracownicy firm realizujących takie konstrukcje mogą doradzić, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w danej lokalizacji. Konstrukcje zabezpieczone przed nagrzewaniem zwykle są droższe – specjaliści dobiorą właściwą konstrukcję do wskazanego budżetu.
Lokalizacja garażu blaszanego
Na nagrzewanie garażu blaszanego w dużej mierze wpływa również jego lokalizacja. Budynki umieszczone w cieniu pod drzewami szybciej ulegają zabrudzeniu, jednak nie nagrzewają się tak szybko, jak te, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne. Dobrym pomysłem jest umiejscowienie garażu w cieniu domu.
Jak schłodzić garaż?
Nagrzewanie garażu blaszanego jest dużym problemem, zwłaszcza gdy znajduje się on w mocno nasłonecznionym miejscu, z daleka od innych budynków czy drzew. Jeśli Twój obiekt już istnieje i nie ma możliwości zmiany zastosowanej blachy, dobrym rozwiązaniem okazuje się postawienie na uszczelnienie garażu blaszanego. Izolację można zamontować w dowolnym momencie – nawet jeśli budynek jest użytkowany już od kilku lat.
Czym uszczelnić garaż blaszany? Obecnie największą popularnością cieszy się pianka PUR, którą można wtłoczyć w nawet najtrudniej dostępne przestrzenie. Proces ocieplania z wykorzystaniem tego materiału przebiega dość szybko, bez bałaganu, jaki pojawia się m.in. podczas korzystania ze styropianu.
Jeśli Twój garaż jest już ocieplony, możesz dodatkowo go schłodzić z wykorzystaniem wentylatorów. Mowa tu zarówno o modelach montowanych na ścianach, jak i tych przenośnych. Na rynku istnieją też mobilne systemy klimatyzacji. Można postawić je w miejscach, w których nie ma instalacji potrzebnej do montażu instalacji typu split czy multi split. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w sytuacji, gdy garaż służy jako warsztat lub pracownia i jest wykorzystywany jedynie raz na jakiś czas. Klimatyzacja pobiera prąd, jednak pozwala na ochłodzenie obiektu już w ciągu kilkudziesięciu minut.
Czy garaż blaszany się nagrzewa?
Garaż blaszany może nagrzewać się bardzo szybko, zwłaszcza gdy nie znajduje się w cieniu. Metal doskonale przewodzi ciepło, co powoduje wzrost temperatury również we wnętrzu obiektu. W trakcie gorących, słonecznych dni powierzchnia konstrukcji może osiągnąć nawet 90 stopni Celsjusza. To ważna informacja zwłaszcza w przypadku garaży, które nie są pokryte materiałami nieprzewodzącymi energii. Przypadkowe dotknięcie elementów ze stali wiąże się z ryzykiem poparzenia.
Znacznie mniej nagrzewa się blacha w kolorze białym. Obecnie istnieją specjalne farby, które pozwalają na trwałą zmianę barwy elementów metalowych. Blacha zastosowana do produkcji garażu może zachować swój odcień nawet po wielu latach eksploatacji, także pod wpływem działania czynników atmosferycznych.
Na rynku można też znaleźć garaże premium. Są one wykonane z blachy, która imituje swoim wyglądem naturalne drewno. Oznacza to, że nie ma możliwości pokrycia jej dodatkowym ociepleniem od zewnątrz, by nie zepsuć nowoczesnego efektu. W takiej
Perforacja blachy – na czym polega?
Perforowanie blach polega na wykonywaniu w nich otworów o określonym kształcie i położeniu. Ma to szerokie zastosowanie w przemyśle. Perforacja umożliwia obniżenie wagi konstrukcji, ułatwia wymianę powietrza pomiędzy źródłem ciepła i otoczeniem, a także poprawia wentylację oraz realizację wielu innych celów technologicznych. Jak perforuje się blachy stalowe i gdzie można je zastosować?
Jak samodzielnie zbudować garaż blaszany?
Jeśli posiadasz samochód, motocykl lub inny pojazd, który chcesz chronić przed czynnikami zewnętrznymi, zapewne zastanawiasz się, jak zbudować garaż blaszany. Obecnie ceny drewna i cegieł są niebotyczne, dlatego blaszak stanowi świetną, ekonomiczną alternatywę, która mieści się w budżecie większości osób. Abyś mógł samemu zrobić garaż blaszak, powinieneś dysponować odpowiednią wiedzą oraz stosownymi umiejętnościami. Samodzielna budowa garażu powinna też bazować na wcześniej […]
Czy opłaca się samodzielnie montować blaszany garaż
Marzysz o własnym garażu blaszanym, ale zastanawiasz się, czy jego samodzielny montaż jest opłacalny? W tym artykule przeanalizujemy zalety i wady tego rozwiązania, podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy montażu, a także przedstawimy alternatywę w postaci gotowych garaży blaszanych.