Jak samodzielnie zbudować garaż blaszany?
Jeśli posiadasz samochód, motocykl lub inny pojazd, który chcesz chronić przed czynnikami zewnętrznymi, zapewne zastanawiasz się, jak zbudować garaż blaszany. Obecnie ceny drewna i cegieł są niebotyczne, dlatego blaszak stanowi świetną, ekonomiczną alternatywę, która mieści się w budżecie większości osób. Abyś mógł samemu zrobić garaż blaszak, powinieneś dysponować odpowiednią wiedzą oraz stosownymi umiejętnościami. Samodzielna budowa garażu powinna też bazować na wcześniej przygotowanym projekcie, uwzględniającym takie informacje jak:
- koszt materiałów,
- powierzchnia garażu,
- liczba stanowisk,
- rodzaj bramy (jedno- lub dwuskrzydłowa),
- rodzaj blachy (akrylowa, ocynkowana).
Jak samemu zrobić garaż blaszak?
Wielu obawia się, że proces montażu solidnej konstrukcji stalowej będzie wymagał wielu godzin pracy i kilku tysięcy złotych wydanych na ciężki sprzęt, co powstrzymuje właścicieli domów przed zbudowaniem wymarzonego garażu lub warsztatu. Wbrew pozorom wcale nie trzeba zatrudniać zewnętrznej ekipy. Samodzielna budowa garażu może zminimalizować koszty takiego przedsięwzięcia – o ile wcześniej dokonasz szczegółowych pomiarów i określisz budżet, jakim dysponujesz. Choć budowa metalowej konstrukcji powinna zamknąć się w kilku dniach, możesz odłożyć ją w czasie, jeśli brakuje Ci czasu lub nie dysponujesz określoną kwotą. Ważne jest jednak to, aby konstrukcja charakteryzowała się solidnym wykonaniem oraz odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Aby garaż spełniał swoją funkcję, konieczne jest zadbanie o każdy, nawet najmniejszy szczegół.
Samodzielna budowa garażu blaszanego krok po kroku
Jak zatem samemu zrobić garaż blaszak? Zapoznaj się z etapami budowy metalowej konstrukcji krok po kroku.
Krok 1: kontakt z producentem konstrukcji stalowych
Jeśli dysponujesz odpowiednią kwotą i jesteś gotowy, aby rozpocząć proces budowy blaszaka, pierwszym krokiem będzie skontaktowanie się z renomowanym producentem konstrukcji stalowych. Jeśli nie wiesz, jak samemu zrobić garaż blaszak, firma umówi Cię z przedstawicielem, który będzie z Tobą przez cały proces. Omówisz swoje potrzeby, wymagania i budżet. Razem opracujecie wstępny plan swojego budynku. Możesz skorzystać z usług firmy DidexStal, która oferuje m.in. cięcie blach na potrzeby klientów indywidualnych, a także dysponuje własnym biurem projektowym. Szczegółowo opracowane rysunki techniczne będą miały ogromne znaczenie w kolejnych krokach.
Krok 2: postawienie fundamentów i przygotowanie wylewki
Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża. Projekt powinien uwzględniać zarówno fundamenty, jak i betonową wylewkę, które zagwarantują równe podłoże i wysoką stabilność zamontowanego garażu blaszanego. Dobrym rozwiązaniem jest położenie na wylewce kostki brukowej czy płyt chodnikowych.
Krok 3: postawienie ramy garażu
Następny krok uwzględnia postawienie słupów. Ponieważ blaszane garaże bazują na gotowym projekcie, wszystkie elementy zostaną dla Ciebie wstępnie wycięte i zespawane. Belki będą najcięższymi i najistotniejszymi elementami konstrukcji blaszaka, dlatego podczas ich stawiania warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. Przed przymocowaniem kolumn upewnij się, że każda z nich jest właściwie wypoziomowana.
Krok 4: montaż krokwi i rygli ściennych
Po wzniesieniu szkieletu można przystąpić do mocowania krokiew i rygli ściennych, które zapewnią właściwe podparcie ścian i dachu. Przymocuj ościeżnicę i wykończenie nadproża do otworów w ramie za pomocą nitów.
Krok 5: izolacja, ściany boczne i dach
Następnie możesz skupić się na izolacji, ścianach i pokryciu dachu. Wystarczy przykręcić folię do ramy za pomocą łączników. Dłuższe zapięcia z mniejszymi gwintami łączą panele z ramą. Krótsze łączniki z większymi gwintami, zwane śrubami ściegowymi, łączą ze sobą panele. Jeśli zdecydujesz się na izolację z włókna szklanego, upewnij się, że nosisz odpowiedni strój ochronny wraz z rękawiczkami i goglami. Pamiętaj, aby zastosować winylową okładzinę, która stworzy barierę dla wilgoci. Po wykończeniu ścian możesz skupić się na panelach dachowych, pod którymi powinieneś zastosować izolację z wodoodpornego materiału. Nałóż uszczelniacz na górną część listwy zamykającej, aby przymocować do niej blachę dachową.
Krok 6: estetyczne wykończenie garażu
Ostatnim krokiem w budowie garażu blaszanego jest dodanie elementów wykończeniowych i akcesoriów, takie jak rynny, otwory wentylacyjne czy oświetlenie. Takie wyposażenie nie tylko sprawi, że Twój budynek będzie wyglądał na wykończony, ale także pomoże uchronić go przed przeciekami i zwiększy funkcjonalność. Na koniec wstaw wybrane drzwi i okna (o ile projekt je przewiduje).
Jak zrobić garaż? Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy
Wiesz już, jak zbudować garaż blaszany krok po kroku. Inwestycja ta nie jest droga, jednak, jak widzisz, całe przedsięwzięcie może okazać się bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia ze wznoszeniem stalowych konstrukcji. Choć samodzielna budowa garażu blaszanego jest jak najbardziej możliwa, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wykona projekt blaszaka i zamontuje go w wyznaczonym miejscu w zaledwie kilka dni. Decydując się na samodzielną budowę garażu, możesz narazić się na wiele niepowodzeń. Usługa wykonana przez profesjonalnych monterów jest objęta gwarancją, dlatego w przypadku źle wykonanych obliczeń czy zniszczenia materiału nie musisz martwić się o dodatkowe koszta.
Zapoznaj się już dzisiaj z pełną ofertą firmy DidexStal i zamów gotowe garaże blaszane wykonane na wymiar. Gwarantujemy szybką realizację zamówień z dostawą do domu klienta. Potrzebujesz więcej informacji? Jeśli tak, skontaktuj się z nami telefonicznie lub e-mailowo.
Czy nasze garaże blaszane można zdemontować?
Garaże blaszane to uniwersalne konstrukcje, wykorzystywane zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorców i rolników. Cieszą się one popularnością ze względu na swoją lekkość i możliwość szybkiego montażu w dowolnym miejscu. Czy takie obiekty da się zdemontować?
Jak wykonać podłoże pod garaż blaszany?
Garaże blaszane stanowią świetną alternatywę dla budynków murowanych. Takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością z uwagi na lekkość, niską cenę i krótki czas montażu. Zanim jednak zdecydujesz się na budowę garażu blaszanego, powinieneś przygotować odpowiednie podłoże pod taką konstrukcję. Wybranie i właściwe wykonanie posadzki jest kluczowe, aby blaszak spełniał wszystkie oczekiwania i odznaczał się stabilnością. Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany? Jaki materiał najlepiej zastosować?
Jakie są najnowsze wzornictwa i trendy w garażach blaszanych?
Garaże blaszane kojarzą się z prostymi, srebrnymi konstrukcjami w kształcie prostopadłościanu. Obecnie jednak istnieją rozwiązania, które pozwalają na przygotowanie stylowych obiektów z blachy. Jakie są ostatnie trendy w projektowaniu garażów blaszanych? Czym cechują się współczesne obiekty tego typu?