
Blacha z powłoką antykondensacyjną – czym się charakteryzuje?
Projektując altanę lub garaż o konstrukcji blaszanej, musisz wziąć pod uwagę wpływ klimatu zewnętrznego. Zimą wzrasta różnica temperatur między dniem a nocą, co prowadzi do gromadzenia się tzw. wody kondensacyjnej. Długotrwała ekspozycja na nią przekłada się na skrócenie żywotność budynku i wpływa negatywnie na jego użytkowanie. Rozwiązaniem jest blacha z filcem i powłoką antykondensacyjną. Warto jednak pomyśleć o niej jeszcze podczas projektowania garażu, bowiem koszt przeróbek na późniejszym etapie może być znacznie wyższy. Jeśli zechcesz wymienić tradycyjną blachę ocynkowaną lub akrylową na blachę z filcem, konieczne może okazać się nawet całkowita rozbiórka garażu. Czym jest filc antykondensacyjny i jakie ma właściwości?
Film antykondensacyjny – właściwości
Gdy ciepłe powietrze w budynku ochładza się w kontakcie z blachą, powietrze nie może przenosić takiej samej ilości pary wodnej i staje się nasycone, a nadmiar pary wodnej kondensuje się na spodniej stronie blachy. Kondensat może kapać z dachu, zwilżając wyposażenie budynku, lub spływać po dachu i gromadzić się w innym miejscu w obrębie konstrukcji budynku, powodując rdzewienie, gnicie lub uszkodzenie elementów. Aby uniknąć takich sytuacji, stosuje się filc antykondensacyjny – to poliestrowa włóknina przeznaczona do nieizolowanych jednowarstwowych dachów metalowych oraz budynków o wysokim poziomie wilgotności i słabej wentylacji. Powłoka antykondensacyjna zmniejsza ryzyko uszkodzenia blachy przez skraplające się kondensaty. Występuje w wersji samoprzylepnej, montuje się ją do blachy po wewnętrznej stronie.
Kondensacja jest najczęstszą formą wilgoci spotykaną w budynkach, a przepisy budowlane wymagają od projektantów jej zapobiegania. Dlatego w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie wilgoci, warto zastosować blachę z filcem. Filc antykondensacyjny nie tylko zapobiega skraplaniu się kondensatu, ale także poprawia izolację termiczną oraz stanowi dodatkowo ochronę przeciwkorozyjną. Warstwa filcu może stanowić izolację termiczną w chłodne miesiące, zapobiegając stratom ciepła. Materiałem bazowym stosowanym do produkcji blach powlekanych jest blacha stalowa pokryta cynkiem lub alucynkiem. Powłoka cynkowa zapewnia podwójną osłonę i jest nie tylko skuteczną osłoną przed kwasami, ale tworzy również elektrolityczną ochronę przeciętych miejsc oraz łączeń.
Najważniejsze zalety blachy z filcem:
- zapobiega kapaniu skroplin ze spodu dachu i gromadzeniu się ich na ściankach,
- odporna na rozdarcie lub zniszczenie,
- odporna na bakterie,
- łatwa do czyszczenia (z wężem lub myjkami ciśnieniowymi).
Blacha trapezowa z filcem – praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie
Jeśli nie zastosujesz izolowanych arkuszy dachowych, to gdy temperatura spadnie, nastąpi kondensacja pary wodnej na spodzie metalowego dachu. Izolacja z filcu może pomóc w wyeliminowaniu kondensacji, ale jeszcze skuteczniejszą metodą jest użycie arkuszy blachy trapezowej, która charakteryzuje się wyższym poziomem wytrzymałości na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Blacha trapezowa z filcem sprawdzi się do krycia dachów, elewacji i podsufitek. Wiele osób zakłada, że arkusze blachy antykondensacyjnej są drogie, ale to nieprawda. W rzeczywistości są znacznie tańsze niż tradycyjne materiały izolacyjne. Trapezowe pokrycia dachowe z powłoką antykondensacyjną są niezwykle trwałe.
Blacha z powłoką antykondensacyjną cięta na wymiar
Szukasz producenta blachy z filcem? Jeśli tak, już teraz zapoznaj się z ofertą firmy DidexStal. Dzięki w pełni zautomatyzowanemu parkowi maszynowemu producent jest w stanie zrealizować każde zlecenie, oferując m.in. usługi gięcia i cięcia blachy. Niezależnie od tego, czy szukasz blachy trapezowej z filcem do budowy garażu, czy zadaszenia altany, pracownicy firmy wykonają dla Ciebie projekt uwzględniający indywidualne kryteria. Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami DidexStal, którzy doradzą najkorzystniejsze cenowo i najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Jakie są najnowsze wzornictwa i trendy w garażach blaszanych?
Garaże blaszane kojarzą się z prostymi, srebrnymi konstrukcjami w kształcie prostopadłościanu. Obecnie jednak istnieją rozwiązania, które pozwalają na przygotowanie stylowych obiektów z blachy. Jakie są ostatnie trendy w projektowaniu garażów blaszanych? Czym cechują się współczesne obiekty tego typu?

Garaż blaszany jako bezpieczne miejsce przechowywania sprzętu sportowego
Garaż blaszany to miejsce, w którym można przechowywać zarówno samochody, jak i inne przedmioty używane w ogrodzie czy gospodarstwie domowym. Taki obiekt powstaje bardzo szybko, a klient może samodzielnie decydować o jego wymiarach, wyglądzie czy dodatkowych udogodnieniach. Dlaczego warto przechowywać sprzęt sportowy w garażu blaszanym?

Garaż blaszany na raty — czy to dobre rozwiązanie?
Nie każdy może pozwolić sobie na jednorazowe sfinansowanie zakupu garażu blaszanego. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być zakup garażu blaszanego na raty.